Преображенський Тригірський чоловічий монастир

Дата: 12.10.2018 10:03

Монастир розташований на одній із трьох гір, скелястого берега річки Тетерів. Час заснування його різні джерела вказують різний. Синодик обителі стверджує, що він був заснований у 1583 р. князем Володимиром Житомирським. За даними історіографа монастиря А.Малевича монастир був заснований Володимиром Ольгердовичем, який у 1362—1394 рр. керував Київським князівством. У «Відомостях про Тригірський Преображенський чоловічий монастир» за 1854 рік сказано: «Засновниками цього монастиря в 1613 р. були поміщики Трояновського маєтку Микола та Феодір Олександровичі Вороничі.

Місце розташування: Житомирський р-н, с.Тригіря

Координати: 50.1153,   28.2222

У 1685 р. було збудовано дерев'яний храм Преображення Господнього. В першій половині XVIII ст. монастир перейшов у підпорядкування греко-католицької церкви, проте православні традиції продовжували в ньому існувати. Наприкінці першої й на початку другої чвертей XIX ст. Тригірський монастир перейшов у православ’я.

В 1848-1852 роках з’явилася нова кам’яна церква – храм Богоявлення Господнього.

З 1854 р. по 1873 р. в монастирі було збудовано новий мурований Преображенський храм. У 1930-х роках монастир закрили. Церкву використовували як склад, а братський корпус — як школу. 1990-го року корпус повернули церкві. 1993 –го року парафію було перетворено на монастир.

Головною святинею монастиря є чудотворна ікона Божої Матері Тригірської, що датується XVIII століттям.  Ікона – копія Чернігівсько-Іллінської. Копія ця була написана у кінці 17 – початку 18 століть невідомим художником За переказами, вона з’явилася в камені біля джерела неподалік монастиря. Місцеві жителі розповідають багато дивовижних історій та переказів про неймовірні чудеса і зцілення, які відбуваються завдяки заступництву святині.

Поруч із монастирем варто відвідати 500-літні дуби-велетні, залишки Палацу Терещенків та скеледром у с.Дениші, Костел бл. Владислава з Гельньова у с.Корчак.