Військовозобов’язані в умовах воєнного стану
Військовозобов’язані — це громадяни, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Про права та обов’язки військовозобов’язаних в умовах воєнного стану консультують юристка Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області Ольга Волощук та волонтер БПД Юлія Усата.
У Законі України «Про військовий обов’язок і військову службу» зазначено, що запас військовозобов’язаних поділяється на дві категорії:
- військовозобов’язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність:
- військовозобов’язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби, а також військовозобов’язані-жінки.
Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених із відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних затверджено наказом Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року.
З 24 лютого Указом Президента України в Україні введено воєнний стан, що передбачає можливість обмеження деяких конституційних прав і свобод людини й громадянина, передбачених Конституцією України. Зокрема, обмежено виїзд за межі території України чоловікам – громадянам України, віком від 18 до 60 років. Виїжджати за кордон можуть лише:
- чоловіки – громадяни України, які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік або висновок військово-лікарської комісії про непридатність;
- чоловіки – громадяни України на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років; які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; на утриманні яких є дитина з інвалідністю; вони є усиновителем, опікуном, або чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Варто зауважити, що передбачено спрощений порядок перетину державного кордону України для чоловіків водіїв, віком від 18 до 60 років. Порядок передбачає бронювання водіїв, які здійснюють:
- міжнародні вантажні перевезення;
- перевезення для потреб Збройних Сил України;
- перевезення медичних вантажів;
- вантажів гуманітарної допомоги.
Для отримання дозволу на перетин державного кордону перевізник має звернутися з відомостями про водіїв до Міністерства інфраструктури України або обласної, Київської міської військової адміністрації.
Інформацію про прийняте рішення про бронювання поданих осіб надсилають до адміністрації Державної прикордонної служби для врахування під час виїзду та в’їзду в Україну чоловіків – громадян України.
Автоперевізники, які мають ліцензію на здійснення міжнародних вантажних автомобільних перевезень можуть подати повідомлення як письмово, так і в електронному вигляді з використанням електронного кабінету перевізника системи «ШЛЯХ» Укртрансбезпеки/ДСБТ – електронний сервіс «Заявка на перетин 18–60».
Необхідно зазначити й те, що ст. 336 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, яка карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.