Скеледром та Вірменська ящірка

Дата: 12.10.2018 09:32

На лівому березі річки Тетерів, нижче греблі розташований гранітний скельний масив висотою 20-25 м та протяжністю понад 150 м. Над та під скелями є зручні місця для облаштування наметового табору. Використовується скеледром для тренування альпіністів та скелелазів.

Місце розташування: Житомирський р-н, с.Дениші

Координати: 50.12063, 28.23207

Родзинкою цієї території є також популяція вірменськоїящірки.

Ящірка вірменська (Darevskia armeniaca) — представник роду скельних ящірок родини - справжні ящірки, клас – плазуни.

Черево бліде, лимонно-жовте з блакитними і невеликими чорними плямами на крайніх черевних щитках. Низ голови і горло білі.

Поширена вірменська ящірка у внутрішній частині Вірменського нагір`я в межах Північно-Східної Туреччини, Аджарії, Південної Грузії і Північної Вірменії, звідки заходить в прилеглі райони гірської частини Північно-Західного Азербайджану. У 1967 році вірменська ящірка з науковою метою була акліматизована в Україні, тепер цей вид утворив стійку велику популяцію у скельному каньйоні річки Тетерів у Житомирській області.

Харчується ящірка мурахами, жуками, прямокрилими, двокрилими, метеликами, павуками, багатоніжками, земляними хробаками й молюсками.

Цікаво, що абсолютно всі особини виду Lacerta armeniaca – самки. Вони мають триплоїдний вид набору хромосом. Цей партеногенезний вид розмножується без самців, і виходячи з цього без запліднення.

Поруч із скеледромом варто відвідати Тригірський Преображенський монастир (XVI ст.), 500-літні дуби-велетні, залишки Палацу Терещенків у с.Дениші, Костел бл. Владислава з Гельньова у с.Корчак.

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису Фото без опису