Тетерівська об'єднана територіальна громада
Житомирська обл. Житомирський р-н.
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Доступні ліки на місцях - досвід Тетерівської громади

Дата: 07.09.2023 16:33
Кількість переглядів: 160

У вівторок, 5 вересня 2023 року у селі Висока Піч Тетерівської об’єднаної громади відкрився перший аптечний пункт в приміщенні амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Для села це досить визначна подія, адже до цього пацієнти були вимушені їхати за лаками в Денеші або в Житомир. Звісно, це витрачалися час, кошти та спричинялися певні незручності.

Зараз, коли в приміщенні амбулаторії загальної практики сімейної медицини відкрився аптечний пункт, пацієнти мають можливість звернутися до лікаря і одразу отримати необхідні ліки. Крім того, аптека працює за програмою «Доступні ліки», яка за допомогою електронного рецепту дозволяє отримувати безкоштовно ті ліки, які підпадають під дію програми реімбурсації.

Сільський голова Тетерівської сільської ради об’єднаної територіальної громади Валентина Ільницька під час відкриття аптечного пункту наголосила:

«Якщо надалі буде така співпраця з ТОВ «Первоцвіт-Фарм», то ми плануємо відкрити в селі ще одну аптеку, яка буде забезпечувати містян необхідними ліками протягом всього дня. В Високій Печі проживає більшість населення, тому вони потребують своєчасного забезпечення лікарськими засобами. Ми майже три роки просували цей проєкт і нарешті це сталося».

Микола Поліщук, засновник ТОВ «Первоцвіт-Фарм» також зазначив, що «аптека в приміщенні амбулаторії загальної практики сімейної медицини дозволяє одразу після відвідування лікаря отримати необхідні ліки і почати лікування. В приміщенні амбулаторії є всі умови для функціювання денного стаціонару».

Про програму «Доступні ліки» розповів директор Центру первинної медико-санітарної допомоги Тетерівської громади Сергій Ватраль:

«Мешканці нашої громади отримали в повному обсязі можливості, яка надає програма «Доступні ліки». Ця програма, яка працює на території нашої держави дозволяє забезпечувати лікарськими засобами пацієнтів, які хворіють на серцево-судинні захворювання, хворобами легень, діабетиків та інші категорії пацієнтів. Вони звертаються до нашого сімейного лікаря та за його призначенням за допомогою електронного рецепту отримують в аптечному пункті необхідні ліки».

Нагадуємо, що в Україні продовжує діяти програма «Доступні ліки» https://moz.gov.ua/dostupni-liki

– за нею співвітчизники можуть отримувати препарати безоплатно або з невеликою доплатою. Щоб дізнатися деталі про той чи інший препарат, можна скористатися актуальним реєстром лікарських засобів.

З 1 квітня 2019 року Національна служба здоров'я України адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки». І напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за рецептом. Програма «Доступні ліки» дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Програма реімбурсації «Доступні ліки» постійно розширюється новими препаратами, і станом на листопад місяць 2022 року по програмі відшкодовується (безоплатно або з доплатою) вартість препаратів:

    Проти серцево-судинних хвороб;

    Для профілактики інсультів та інфарктів;

    Проти нецукрового діабету та цукрового діабету І типу (інсулін) та діабету ІІ типу;

    Для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів; розладів психіки, поведінки, а також епілепсії;

    Для лікування хвороби Паркінсона.

Як отримати безоплатні ліки? Покрокова інструкція

    Зверніться до лікаря (терапевта, педіатра або сімейного лікаря), з яким укладено декларацію, та отримайте електронний рецепт.

    Завітайте до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки».

    Отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою за е-рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

Як отримати електронний рецепт на «Доступні ліки»?

З 1 квітня 2019 року ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати  за електронним рецептом, виписаним лікарем через електронну систему охорони здоров’я.

Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до лікаря, з яким у нього укладена декларація.

Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

При цьому, у разі наявності хронічного чи затяжного захворювання або необхідності продовження лікування за попередньо встановленим діагнозом та схемою лікування при зверненні пацієнта засобами телекомунікаційного зв'язку (телефон, електронна пошта, месенджери - в залежності від того, який спосіб зв’язку з лікарем погоджено) лікар має право виписати рецепт без проведення особистого прийому такого пацієнта.

Крок 2. Лікар проводить прийом і виписує е-рецепт.

Крок 3. Під час виписування електронного рецепта лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера. У разі, якщо номер телефону не належить пацієнту або у пацієнта змінився номер телефону, інформацію про це потрібно оновити. Змінити номер телефону можна через електронну форму на сайті НСЗУ у розділі «Громадянам» https://nszu.gov.ua/gromadyanam . Подати запит може як пацієнт самостійно, так і лікар на прохання пацієнта. Детальніше про зміну номеру можна прочитати тут https://bit.ly/3ld52cc .

Крок 4. Після перевірки номера телефону лікар виписує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

Крок 5. На мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці.

Зміст СМС: «Ваш рецепт:  ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Пацієнтам, які не користуються телефоном, а їх декларація укладена без телефону, лікар випише е-рецепт та одразу надрукує його пацієнтові у вигляді інформаційної пам’ятки. Вона міститиме номер рецепту та код підтвердження, а також інформацію про виписані ліки та спосіб їх застосування.

Пацієнтам, яким прийшло СМС на телефон, на їх прохання лікар також може надрукувати цей рецепт у вигляді інформаційної пам’ятки.

Крок 6. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки». Перелік таких аптек є на сайті НСЗУ https://bit.ly/3eKd86S

Крок 7. В аптеці пацієнт повідомляє працівникові аптеки 16-значний номер рецепта будь-яким доступним шляхом: диктує усно, надає надруковану інформаційну пам’ятку або записку із виписаним на неї номером рецепта, показує увімкнений екран свого телефону з відкритим СМС тощо.

Крок 8. Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір – спочатку безоплатні, а потім з доплатою.

Крок 9. Далі пацієнту потрібно переконатись:

    чи є в наявності саме те торговельне найменування лікарського засобу і виробництва, яке бажає отримати пацієнт?

    чи кількість лікарського засобу запропонована в повному обсязі?

    чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі?

    якщо так, чи згоден пацієнт доплачувати таку суму?

Важливо! Якщо відповідь на одне або декілька запитань наведених вище «ні», то пацієнт не повинен називати або показувати фармацевту 4-значний код підтвердження.

Крок 10. У разі, якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження, якщо необхідно, здійснює доплату, а фармацевтичний працівник накладає електронний підпис. Все, рецепт погашено. Після цього пацієнт отримує призначені ліки.

Якщо у даній аптеці немає саме того лікарського засобу, який бажає отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта, і має змогу звернутися до іншої аптеки. Або замовити той лікарський засіб, який відсутній в аптеці у момент звернення пацієнта.

Важливо знати!

МОЗ спільно з НСЗУ та Урядом максимально спростили можливість отримання пацієнтами препаратів за програмою «Доступні ліки» у період дії воєнного стану. Всі препарати по програмі «Доступні ліки», в тому числі і для лікування діабету, можна отримати в аптеках, як за паперовим, так і за електронним рецептом.  На час дії воєнного стану, у випадку якщо у лікаря не має технічної можливості виписати електронний рецепт, лікар виписує пацієнту паперовий рецепт з яким пацієнт так само звертається до аптечного закладу для отримання необхідних препаратів в рамках програми реімбурсації.

Де отримати ліки?

Пацієнт може отримати ліки за е-рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ,  без прив'язки до місцевості, де цей рецепт був виданий, чи місця проживання пацієнта. Шукайте наліпку «Тут є Доступні ліки».

Електронна карта аптек-учасників урядової програми реімбурсації «Доступні ліки»:  https://bit.ly/3nl3hw0

Скористатись програмою «Доступні ліки» можуть також мешканці тимчасово окупованих територій: https://bit.ly/2z2GeMj


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь